Oldószeres lakk vs Vizeslakk
- Készült: 2017. szeptember 14. csütörtök, 10:06
Szeretnék egy tévhitet eloszlatni, ami sok kellemetlenséget okoz számunkra a mindennapokban, de muszáj megküzdeni vele. Oldószeres, vagy vizes lakkot válasszak? Teszik fel a kérdést sokan. A tudatos vásárló számára ez nem kérdés, mert nem szeretné a saját lakásában mérgezni magát, ha ez lehetséges. Azonban sokakban élnek még az emlékek nagymamáink, szüleink régi csillogó fapadlójáról, amit évtizedekig nem csiszoltak fel, és jó volt… Sok minden változott azóta, és ma kiválasztani azt a parkettalakkot, ami tartós, nem egyszerű feladat. A vízbázisú lakkok megjelenésével, és az idő előrehaladtával ma már mások az elvárások a fapadlóval szemben, mint 30 évvel ezelőtt.
Eleinte nem volt nehéz a választás a vizes lakkok közül, ugyanis kevés olyan volt a piacon, amit megfelelő minőségben fel lehetett hordani, és a kopásállósága is fel tudta venni a versenyt az oldószeresekével. Mára már Dunát lehet rekeszteni, annyi féle gyártó, annyi féle terméke kapható a piacon. Ember legyen a talpán, aki ezek között megtalálja azt a lakkot, ami neki a legmegfelelőbb. Ráadásul még ott a gyártó, a bolt és a parkettás, akiknek nem mindig pont ugyanaz az érdeke. A gyártó eladni szeretné a termékét, a bolt keresni rajta, a parkettás pedig használni azt úgy, hogy a munkája eladható legyen, és még keressen is vele. És akkor ott van a sor végén (sajnos) a megrendelő, aki pedig a pénzéért szeretné a legjobbat kapni. Na itt találjuk meg az arany középutat! Én most a megrendelőknek szeretnék segítséget nyújtani abban, hogy megkaphassa a pénzéért azt, ami abba maximálisan belefér. Azért fogalmazok így, hogy belefér, mert a megrendelői oldalon tudomásul kell venni, hogy mindennek megvan az ára, és a magasabb ár az esetek többségében több műszaki tartalmat, tartósságot és jobb minőséget jelent. Itt nagy jelentősége van a márkának az ajánlásnak, és a referenciáknak. Az, az állítás, hogy pont olyan, mint egy adott gyártó adott terméke, csak sokkal olcsóbb, sosem igaz! Ami még nagyon fontos, és nehéz feladat, hogy megtaláljuk azt a kivitelezőt, aki pontos, precíz, megbízható, és a legjobbat hozza ki a fapadlóból. De ne kergessünk hiú ábrándokat, neki is megvan az ára. Bár zárójelben jegyezném meg, hogy ezen a ponton is belefuthatunk olyanba, hogy az ára és a marketingje a drágábbak közé sorolja a kivitelezőt, mégsem az, az anyag, vagy nem annyi kerül felhasználásra, amit a papíron eladtak (és kell a megfelelő kopásállósághoz), vagy előzetesen megbeszéltek. Ennek aztán a gyártó issza meg a levét, mert az ő termékét könyveli el a megrendelő silánynak, és írja le magában egy életre, rosszabb esetben ezen álláspontját még meg is ossza barátaival, ismerőseivel. A kicsit hosszúra sikerült bevezető után térjünk rá az oldószeres kontra vizes problémára.
Egy rövid tény: az oldószeres lakk mérgező. Mérgező a felhasználója számára, nem kicsit, nagyon. És mérgező a tulajdonos számára, ami műszerrel évekig kimutatható. Egy történet ehhez. Az egyik parkettás nem volt hajlandó a megrendelőnek oldószeres lakkal lekenni a parkettját. A megrendelő talált mást, aki ezt megtette, majd másnap telefonált annak a parkettásnak, aki nem akarta a saját koporsójába a szögeket beverni, hogy mitől lehet az, hogy a szobában lévő akváriumban a több százezer forint értékű díszhalak reggelre elpusztultak. Ha ez nem győzött meg valakit, akkor használja bátran.
Vízbázisú lakkokhoz kapcsolódó félelmek és sztereotípiák: nem elég tartós, vékony, sérülékeny, összeszárad tőle a régi parketta, stb. Menjünk szépen sorban. A vízbázisú lakkok sokkal környezetbarátabb termékek, mint oldószeres társaik, bár sok anyag esetében találhatunk olyan R és S mondatokat az adatlapokon, amik a következőre figyelmeztet: bőrrel érintkezve égési sérülést okozhat, belélegzése maradandó egészségkárosodást okozhat, használjuk maszkot és gumikesztyűt a használat során stb. Ebből is jól látszik, hogy nem igaz az az állítás, hogy pont olyan, mint a másik cég terméke, csak olcsóbb (ugyanis ez a leggyakrabban elhangzó érv az értékesítés során). Ettől függetlenül egy jó vízbázisú lakk, az környezetbarát. A vizes lakkok vékonyabb filmréteget képeznek, mint az oldószeresek, ezáltal jobban él alattuk a fa. Attól, hogy valami vékonyabb, még lehet kopásálló, csak a megfelelő anyagot kell választani a megfelelő helyre. Ha egy hálószobai igénybevételre használható lakkot teszünk be egy nappaliba, ahol van terasz-, kertkapcsolat, akkor nem leszünk elégedettek hosszútávon a minőséggel. A vékonyabb réteg egyben rugalmasabb is szokott lenni, ami annyit jelent, hogy amennyiben mechanikai sérüléséri a fát, minek hatására az benyomódik, akkor egy jó lakk a fával együtt benyomódik, de nem törik el, nem szakad el, hanem továbbra is védi a padlónkat. Ennek ellenére a vizes lakkok esetében is meg kell lenni a megfelelő rétegvastagságnak ahhoz, hogy az a bevonat tudja azt, amit a gyártó állít róla. Álltalában egy réteg alapozó és két réteg fedőlakk felhordása elegendő szokott lenni. De nem akkor, ha a szaki vékonyan tud lakkozni, mert a 3 réteg felvitele még nem jelenti azt, hogy a megfelelő mennyiséget felhordták a felületre. Sokan a 3 réteg felhordását követően csak a mennyiség 70%-át kenik fel, ami nem elegendő. Ez már biztosan elégedetlenséget fog szülni hosszú távon a megrendelőnél. A vízbázisú lakkok alatt a fa valóban hamarabb reagál a környezet páratartalom és hőmérséklet változásaira, illetve nem ragasztja össze az oldaléleket, de nem az oldószeres lakk a megfelelő választás annak érdekében, hogy összeragasszuk a parketta elemeket. Erre már vannak megfelelő anyagok, technológiák. És igen, a vízbázisú lakk drágább, mint az oldószeres.
Összefoglalva kicsit: mérjük fel az igényeinket. Mit szeretnénk látni, milyen igénybevételnek lesz kitéve a padló. Keressünk egy olyan parkettást, akiben megbízunk, rendelkezik kellő szaktudással, tapasztalattal és referenciával, esetleg ajánlásokkal. Mérje fel a területet, és adjon egy ajánlatot a munkavégzésre, külön anyag és munkadíj bontásban, részletes munkafolyamatokkal. Tájékozódjunk a felhasználni kívánt anyagokról, gyártókról. Merjünk kérdezni. Próbáljuk meg almát az almával összehasonlítani. Válasszunk környezetbarát anyagokat!